תכונות המרפא של פטריית קורדיספס

תכונות המרפא של פטריית קורדיספס

בארצות המערב, פטרייה זו איננה מוכרת דייה אפילו לעוסקים ברפואת הצמחים. מחקרים איתה החלו בארצות אלו רק בעשרים  השנים האחרונות – בסין היא מוכרת כבר מאות שנים.  פטריה זו היא אחד מן הצמחים היותר מעורכים בסין ושם מייחסים לה  בעיקר שתי סגולות: הגנה על הכבד והגברת החשק המיני. צמח זה מכיל כמויות גדולות של ויטמינים  ובכללם ויטמין E, ויטמיני B קומפלקס וויטמין K.  יש בו את כל החומצות האמיניות ההכרחיות, חומצות שומן, פחמימות ונוקלאוזידים  הדרושים ליצירת DNA.

במחקרים שנעשו איתו באוניברסיטה לרפואה בבייג'ין נמצא שהוא עזר ל-64% מן הגברים שסבלו מחולשה מינית ונטלו אותו – בקרב נשים שסבלו מקרירות מינית הוא עזר ל-90%. זהו צמח עם תכונות מחזקות, שעוזר להאטת תהליכי ההזדקנות, מגביר כוח פיזי ומשפר פעולה של איברים שונים ושל המערכת החיסונית.

במחקר נוסף שנערך איתו, נמצא שאנשים שנטלו 3 ג' אבקת פטריית קורדיספס מדי יום, חוו שיפור רב בנשימה ופחות עייפות. פטרייה זו עזרה גם לשיפור מחזור הדם, חיזקה את מערכת לב-כלי דם, הסדירה יתר לחץ-דם, עזרה נגד הפרעות שינה, הפחיתה רמות סוכר מופרזות בדם, שיפרה ערנות נפשית ועזרה נגד עקרות. קורדיספטין המצוי בפטריה זו נמצא מונע מחלות וגדילה והתחלקות של תאי סרטן. יש לו גם יכולת אנטי דלקתית.

פטרייה מופלאה זו עוזרת גם לתפקודי הכבד והכליות ומקלה על סימפטומים של מחלות נשימה כמו אסתמה וברונכיט.  ניסויים הראו שהיא הפחיתה רמות של טריגליצרידים ב-9% ועד 26% והעלתה את הרמות של כולסטרול HDL ב-27% עד 30%. הצמח עוזר גם לתפישה קוגניטיבית. במחקר נוסף נמצא שמבוגרים שנטלו ממנה מידי יום גילו ששוב אין הם סובלים מקור כפי שסבלו  קודם לשימוש בה. עוד נמצא, שהיא מעלה את הספירה של תאי NK, תאים קוטלים טבעיים שהם קו ההגנה הראשון נגד מחלות ואינפקציות. אצל אנשים בריאים הכמות של תאים אלו עלתה בעד 74% יותר – אצל חולי לויקמיה ומלנומה הייתה עליה של עד 400% בספירה של תאי NK. תאים אלו לוחמים באינפקציות הפוקדות יותר חולי סרטן מסוגים אלו.